Εικόνα

17 μωρά με το «σύνδρομο του λυκάνθρωπου» μετά από λάθος σε φάρμακο!

https://i1.prth.gr/images/963×541/files/2019-08-29/paidaki-ispania-trixes.jpg


Ανέπτυξαν υπερτρίχωση και έβγαλαν «μαλλιά» στα πρόσωπά τους
Τουλάχιστον 17 παιδιά εμφάνισαν το «σύνδρομο του λυκάνθρωπου» μετά από λάθος σε
φάρμακο, όπως ανακοίνωσε το υπουργείο Υγείας της Ισπανίας.
Τα παιδιά, κάποια από τα οποία είναι ακόμα μωρά, άρχισαν να βγάζουν τρίχες σε όλο τους το σώμα και το πρόσωπο, αφού τους είχε χορηγηθεί ομεπραζόλη, φάρμακο για την αντιμετώπιση της παλινδρόμησης – αναγωγής.
Μετά από έρευνες όμως οι αρχές ανακάλυψαν ότι το συγκεκριμένο σκεύασμα περιείχε στην πραγματικότα μινοξιδίλη, ουσία που χορηγείται για την τριχόπτωση!
Η Μαρία Λουίζα Καρθέντο, υπουργός Υγείας της Ισπανίας, ανακοίνωσε την Τετάρτη ότι οι αρχές θεωρούν πως το λάθος προήλθε από ένα συγκεκριμένο εργαστήριο που έβαλε την μινοξιδίλη σε φορτίο με την αναγραφή «ομεπραζόλη» και στην συνέχεια το διένειμε στα φαρμακεία με το όνομα αυτό.
Τα παιδιά πλέον υποφέρουν από υπερτρίχωση, που προκαλεί αφύσικη ανάπτυξη τριχών στο ανθρώπινο σώμα.

Παραμένει αδιευκρίνιστο υπό ποιες συνθήκες έγινε το λάθος από το εργαστήριο, που έχει έδρα τη Μάλαγα.
Πιστεύεται πάντως πως η κατάσταση των παιδιών είναι αναστρέψιμη και θα βελτιωθεί σημαντικά αφού έχουν σταματήσει να παίρνουν το συγκεκριμένο σκεύασμα – που αποσύρθηκε άλλωστε από την κυκλοφορία. Παράλληλα, το συγκεκριμένο εργαστήριο έκλεισε μέχρι να ολοκληρωθεί η έρευνα τουλάχιστον.

via Blogger anatakti.gr

Τα σχόλια δικά σας...

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Google

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s